Meklēju fotogrāfu

Sociālos tīklos var atrast interesantu informāciju, piemēram, atbildi uz jautājumu:
“Kāpēc vidusmāra fotogrāfu klients Latvijā ir dumjš, sīkumains, greizsirdīgs, nabags?”

Mani draugi zina, ka es netiecos bildēt komerciālu mērķu vadīts. Tieši tāpēc varu bezkaislīgi apskatīties uz vidusmēra sludinājumiem, kuros meklē fotogrāfus dažādiem mērķiem. Reizēm nāk smiekli, reizēm šķiet, ka cilvēki mēru ir pazaudējuši dzenoties pēc haļavas, reizēm gribās varoņus rādīt publiski televīzijā – lai nekultivētu stulbumu un neadekvātību tālāk – cerībā, ka kāds ieraugot izanalizētas dumības nāks pie prāta.

Atļaušos uzskaitīt dažu dienu laikā savāktās sludinājumu pērles, pie viena pakomentēšu, kā tas izskatās man. Viedoklis ir dziļi subjektīvs un ceru, ka arī dzēlīgs, jo man nav jālaiko vidusmēra dumības, baidoties, ka potenciālie klienti nenāks bildēties.
Tātad.

 • Meklēju fotogrāfu – sievieti, kreatīvai foto sesijai. (Aizskrienot tālāk – pēc sarakstes izkristalizējās oriģinālā ideja – foto sesija graustos – visu cieņu, ja patiešām bija doma skriet mīnusos saldēties).

Periodiski ieraugam ko šādu. Sludinājumā diemžēl nebija uzskaitītas prasības pret fotogrāfi. Vai sievietei-fotogrāfei nepieciešamas silikona krūtis un gari mati? Blondi mati un vismaz 170cm augums? Rudmatēm priekšrocība? Vai sievietei-fotogrāfei jāprot labi gatavot? Vai sievietei-fotogrāfei jāprot adīt zeķes? Kā jums, draugi, šķiet – kurai man pazīstamai fotogrāfei vērts pārsūtīt šo sludinājumu? Starp citu – padsmit cilvēki pieteicās un ieteica citus.

Mans komentārs: pričendāls biksēs vai divu dienu gari bārdas rugāji nerada bildes. Apskatoties fotogrāfa bilžu portfolio var iegūt primāro indikāciju par rezultātu. Pasaule ir maza – kopīgi draugi un klienti atradīsies, īpaši jo vidusmēra fotogrāfs tiecās savākt savā sociālajā lokā gan spambotus, gan nepazīstamas meitenes no Uzbekistānas – tā ka gan jau kopīgi radi un draugi ar viedokli atradīsies.
Fotogrāfu primāri jāizvēlas pēc darbiem. Nevari atļauties tādu līmeni un cenas – piebremzē savas prasības. Galu galā – visi taču nelasam šo rakstu no aifona – Baleāru salu pludmalēs slinki sūcot mohito?

 • Meklēju fotogrāfu ar odziņu, kas spētu realizēt manas kreatīvās idejas un paskatīties nedaudz ārpus rāmjiem. Sadarbībai ilgtermiņā. Bet šobrīd konkrēti interesē ģimenes fotosesijas formāts Ziemassvētku noskaņās.
  Izskatīšu visus piedāvājumus.
  Paldies un lai brīnumiem bagāta nedēļa!
  Дорогой Фотограф с изюминкой- отзовись,я ищу именно тебя!
  Если ты немного не такой,как все,

  Если у тебя много идей и ты ищешь кого-нибудь для их реализации,

  Если у тебя большая фотостудия, где тебе в кадр будет удобно улыбнуться 12 человечкам,

  Если у тебя там живёт ёлочка и новогоднее настроение, пожалуйста – напиши мне и стань нашим волшебником семейной фотосессии.

  Рассмотрю все предложения и варианты.

  Спасибо, всем добра!

Ļoti patika kolēģa Viestura Linka komentārs par tēmu:
“Проведите, проведите меня к нему,
Я хочу видеть этого человека !”
© С.Есенин “Пугачев”
Rezultātu, bez šaubām, nevarēs ieraudzīt ne sociālajos tīklos, ne arī dzeltenportālu rakstos. Patiešām jāstāsta, kapēc? ;)
Laikam švaki vietējo fotogrāfu darbus skatos, jo kaut kā nav sanācis redzēt ziemassvētku bildes, kur ir vairāk kā viens cilvēks sabildēts un kur ar lielu piespiešanos var caur zobiem izgrūzt “eu, bet ir taču kruta un interesanti!”. Vai nu sanāk vidusmēra ofisa darbinieku pases bildītes – kādas foto bankās saliktas līdz nelabumam, vai arī kāds no lielās ģimenes uzvilcis ziemassvētku veča cepuri un žaketes vietā džemperi. Креатив так и прёт! Atnāk tāda ģimene  - patriarhi, jaunā paaudze – vairākas paaudzes uz kreatīvo sesiju un skat, skat – fotogrāfam kārtējās bildes iegrūžamas foto bankās! Kreatīva ideja – mēs te stāvam un smaidam uz foršā, baltā fona ar plastmasas eglīti!

Mans komentārs: pērkot foto sesiju par kuponiem pāris stundu sesija izmaksā varbūt nedaudz vairāk kā Tullamore Dew ar koliņu un desmaizītēm! Foto ateljē strādā speciālisti, kuri savu darbu zina. Kāda vāvuļošana par kreativitāti, ja jābildē ģimenes bildes? Varbūt konkursu vēl uztaisīt? Kaut arī – jā, lieliska doma, uztaisīsim konkursu par lielisku iespēju uzbildēt mūs!

 • Laba doma – vai ne? Latvijas vidusmēra ubags, kam tortei kāzās nauda pietiek, bet fotogrāfu vajadzētu tādu krutāku un lētāk… Anketa – kādu saņēma vairāki pazīstami fotogrāfi zemāk.Mans viedoklis – jā, ir šeit arī adekvāti jautājumi, taču principā daļu jautājumu iespējams aizstāt ar fotogrāfa portfolio izpēti un ja darbi patīk – nu, ko mēs darām, kad iepatīkās foršas kurpes veikalā?… Tieši tā, apdomājam un rīkojamies, nevis sūtam anketas…
  Bet es došu anketā atbildes uz jautājumiem, droši komentāros var sniegt savus atbilžu variantus!

Labdien! Lai veiksmīgāk izvēlētos izdevīgāko fotogrāfi mūsu lielajai dienai, vēlētos, lai sniedzat pāris konkrētas atbildes uz šādiem jautājumiem:
1. Vai 17.07.17 jums ir brīvs kāzām Rīgā un ap Rīgu ? (Ceremonija Brīvdabas muzejā, kāzu stils- rustic jeb tautiskais.
AA: Brīvs, ar prieku sabildēšu jūsu īpašo dienu. Vai tomēr neprasītos aprunāt nosacījumus detalizētāk un klātienē?

2. Vai jums būs savs auto vai jānodrošina vieta kādā no mašīnām?
AA: Viens no adekvātajiem jautājumiem. Bet varbūt profesionāliem kāzu fotogrāfiem būs cita atbilde.

3. No cikiem līdz cikiem būtu jūsu PILNĀ kāzu diena?
AA: mana PILNĀ kāzu diena sākas kad es izguļos, ieeju dušā, izpētu feisīti, iepostēju instagramā un dodos uz branču. Klau, draugi – tā taču ir Jūsu lielā diena. Varbūt PILNO dienu tomēr nodefinējiet Jūs, godātie klienti – vai jānodarbojās ar pasākuma plānošanu?

4. Izcenojums- konkrēta summa par pilnu dienu?
AA: būtu tā kā vērts uzskaitīt savas prasības – cik vietās jābildē, cik daudz apstrādātas, neapstrādātās bildes, retušas līmeni, vai vajag taisīt foto stūrīti – nu bet patiesībā tas maģiskais vārds “izcenojums” ir jāaizstāj ar garu sarunu. Ļoti garu un detalizētu sarunu, vēlams pat vairākas.

5. Vai jānodrošina nakšņošana viesu namā (pieRīgā)?
AA: ja vajag bildēt līdz pusnaktij vai arī otro dienu, tad <…> bet vispār es jau iepriekš rakstīju par garu un detalizētu sarunu, vai ne?

6. Vai (un cik lielu) jūs piešķirtu atlaidi mūsu kāzām, kuras notiks darbadienā- pirmdienā?
AA: o, tā tieši ķeramies vērsim pie ragiem, ak jel nepazīstamie draugi no feisbūka, kas atsūtīja draudzības aicinājumu pirms nedēļas bez jebkādas pavadvēstules! Es ar baudu jūs bildētu par velti caurām dienām! Pirmdienās es bildēju nevis vienkārši par velti, bet pat piemaksāju jauniem, neprecētiem pāriem…
Otrs atbildes variants – ikdienā es bildēju kāzas par nelielu, taču godīgu samaksu – 15000 EUR, taču jūs, mani nepazīstamie draugi no feisbūka, man tā iepatikāties, ka došu jums lielisku atlaidi – sabildēšu desmit reizes lētāk – par 1500 eiro, puse no summas jāiemaksā avansā lai apliecinātu mūsu nodomu nopietnību. Ar mieru?

7. Vai piedāvājat bezmaksas pirmskāzu fotosesiju, lai mēs iepazītu viens otru- vēlmes, darba procesu- un veidotu veiksmīgāku sadarbību kāzu dienā?
AA: Iztiekot bez ironijas devas, ko es te tāpat dāsni dalu apkārt- nu bet johaidī – nosauciet kaut  vienu adekvātu iemeslu, kālab jūs vajadzētu bildēt bez maksas?

8. Vai fotogrāfējot mēdzat daudz stāstīt, kā labāk pozēt, lai kadrs izdotos izcili labs? (labi kadri un fotomāksla ir arī mūsu hobijs, tāpēc bildes sagaidam profesionālas)
AA: Ko tur gari un plaši stāstīt – varbūt varu nosūtīt jums pretīm anketu ar potenciālajiem kadriem, kas būs kruti un oriģināli un ko ar jums uztaisīsim – nu lai jūs varētu novērtēt, vai ir gana profesionālas bildes?

9. Vai daudz pētat arī citu fotogrāfu darbus un kāzu foto idejas? (Līdz ar to vai esi radoša un spēj iedomāties, kādiem būtu jābūt skaistiem, varbūt pat oriģināliem un interesantiem kāzu foto kadriem)?
AA: Vispār es ikdienā bildēju mincīšus un vāverītes, tā ka bez šaubām – man ir liela pieredze kāzu bildēšanā, jo tas ir fakts, ka jūs tāpat vien jau jūs mani neuzrunātu, vai ne? Kopā ar manis iesūtīto pozu un rakursu anketu varbūt pat sanāks kas oriģināls – nu, ja nenovirzīsimies no scenārija…

10. Vai jums ir piedāvājumā kāds komplekts ar video filmēšanas iespēju? (nebūs nepieciešama montāža- tikai rokas kas ik pa laikam tur kameru uz “play&stop” un ietilpīga, normāla videokamera
AA: ir tāds fantastisks komplekts, kad palūdz kādam kāzu viesim pie viena arī safilmēt… ar šo opciju varēšu iedot jums lielisku atlaidi!

11. Bonus brīvā informācija- ko tādu piedāvājat, lai atšķirtos no konkrences un lai mēs izvēlētos tieši Jūs? :)
AA: Esmu vegāns! Ā, nē, mēs te par citām lietām, atvainojiet…
Pieņemu, ka neviens nav piedāvājis bildēt pirmo kāzu nakti. Pie viena varētu arī nedaudz pafilmēt… Ai, atkal sanāca neveikli… Jāpadomā, jo noteikti jau ir varianti…

Liels paldies jau iepriekš, Cerībā uz tiešām konkrētām atbildēm (lai mums būtu vieglāk izvēlēties no daudzajiem variantiem), Evita
AA: Vienmēr laipni! Ceru, ka šīs atbildes ieviesa skaidrību un būs patiešām produktīva sadarbība starp fotogrāfiem un klientiem. Ļoti ceru, ka izvēle būs acīm redzama!

Tādas jautras pārdomas. Nu, kurš vēl nepiekrīt, ka vidusmēra pēc bildēm alkstošais indivīds ir izlaists, padumjš haļavšiks, kuram pienākas, kurš visu lieliski zina – tik vien kā maksāt nevēlās? Bet varbūt tomēr ir vērts, lai kāzu bildes sanāk īpašas un gan cenā, gan atmiņā paliek ilgāk kā kāzu tortes garša?

Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on VK

7 thoughts on “Meklēju fotogrāfu

 1. Labs! Andri, sen jau bija laiks uzrakstīt rasktu par prasīgajiem fotogrāfēties gribētājiem, kuri vēlas visu bez maksas. …un galvenais labā kvalitātē.

  • Paldies, Edgar!
   Droši papildini, ja ir kas aktuāls. Nu, vai ja šķiet, ka man tomēr nav taisnība.
   Citādāk izskatās, ka daudzi fotogrāfi izlasa tādas stulbības, nolamājās (vai sērīgi nopūšās) un – neko tālāk nedara. Ne atbild, ne privāti pastāsta kas un kā – neko. Un pēc brīža – ting-ling, kārtējais ģeniālais sludinājums-šedevrs. Manā skatījumā tādas lietas reāli traucē normāli strādāt un orientēties uz rezultātu.

 2. Sveiks! Ierēcu nepajokam! Viss saprotams un pareizi. Bet ir jau otra medaļas puse arī. Ir vesels lērums ar knipsētājiem, kuri soctīklos uz saviem pašiņiem uzkabina birku ,, fotogrāfs” , un piesakās kāzas bildēt par 50,-€. Un tad tauta nodomā, jā nu viņiem nepaveicās, bet mēs uzcepsim anketu, un atradīsim kādu ģēniju kurš mums saceps foto šedevrus, pie viena video safilmēs un bezmaksas fotosesijas studijā un pie dabas safilmēs….par tiem pašiem 50,-€!

  • Es jau esmu aizmirsis, kurš slavens komercfotogrāfs to teica (ja nemaldos – Romanovs vai Razumovskis no Krievijas), bet te var vienkārši komentēt:
   Klients vienmēr zina, kā pasākumu sačakarēt.

   Pie tā arī paliksim. Varu bez maksas ieteikt veidu, kā ietaupīt 50 € – var kādam brālēnam/radam/draugam no kāzu viesu vidus palūgt uzšaut kādu bildi – ietaupīts piķis!

 3. Man liekas, ka piedāvājums bildēt un filmēt kāzu nakti ar atļauju izmantot materiālu promocijas nolūkos varētu darboties visai labi! Tad gan varētu taisīt šitādu anketēšanu…

 4. Komentārs “pilni sociālie tīkli ar “knipsētājiem”…” Tu piedzimi ar D5 rokās kam uzskrūvēts gaišākais iespējamais stikls? Visticamāk nē! Un kaut kad tu biji tāds pats 0 kā es un pārējie knipsētāji. Es ticu, ka Tu savas pirmās kāzas sabildēji pa 500eur un nevienu foto neesi pa velti piedāvājis. Atopies, tas ir tirgus, tāds pats kā jebkurā citā nozarē… Kāds maizi cep no sētā audzējiem graudiem, kāds no Ķīnā ražota pulvera.
  PS. Vidēji gadā laika Latvijā Tev ir iespēja iemūžināt 10000 kāzas, ja nespēj konkurēt ar dažiem “knipsētājiem”, komentāri Tev noteikti palīdzēs.
  PS1. Nebildēju kāzas, nezinu patieso virtuvi… bet tracina šitā čīkstēšana, nav pirmā reize un vieta kur tas dzirdēts.

  • Paldies, Gati, par komentāru!

   Varējāt gan izlasīt rakstu, lai saprastu, par ko iet runa – jo raksts nav par naudu un konkurētspēju, bet raksts ir par vidusmēra patērētāju – kurš vēlas tikt pie produkta (bildēm) no maniem amata brāļiem – fotogrāfiem.
   Ja runājam par tirgu, tad mēs viņu varam ietekmēt gan – gan izglītojot alkatīgo un diemžēl lielākoties neizglītoto klientu, gan arī ja runājam par cenām – ja ir labas bildes, tad personīgi pazīstu cilvēkus, pie kuriem stāv rindas un kuri vēl var atļauties atteikties bildēt. Tāpēc vajag nevis gudras anketas stādīt, bet tā arī nemuļķojoties skaļi atzīt – mēs nevaram (negribam) samaksāt fotogrāfam un par to mums diemžēl pienākas mazāk kā gribētos. Taču ideja mums ir šāda < ...> un priecāsimies sadarboties! Un gan jau arī pieteiksies fotogrāfi, kuriem ir vai nu vajadzīga nauda vai kuri attīstās – vienkārši jāapzinās, ka knapinoties – visticamākais, neatnāks fantastisks speciālists – tā ka vai nu jānodefinē/jāpārdefinē savas prasības vai arī jācaurskata budžets – lai rezultāts atbilstu savām vēlmēm.
   Beigu beigās – ja kurpes ir cauras, tad neviens nespiež momentā skriet pirkt Camel vai citu dārgo brendu apavus – visticamākais, ka pietiek nomainīt zoli par ceineri vai arī aizstaigāt uz Centrāltirgu, ja budžets neļauj šikot!

   Ja par mani runājam, tad tiešā atbilde – es kāzas nebildēju. Neinteresē. Par naudu nebildēju, jo neprotu bildēt reportāžas un neinteresē šajā žanrā attīstīties. Bez maksas nebildēju, jo negribu riskēt sačakarēt kādam draugam īpašu notikumu. Ko es bildēju un kā attīstos vai degradēju – var uzskatāmi redzēt šajā askētiskajā mājas lapā, ko gan reti atjaunoju, jo dzīve pamazām veidojas tāda, ka arvien mazāk darbus atrādu Latvijā un vēl piedevām publiski. Bet – kā nu es māku, tā maunu. Ja patrāpās tehnika pa rokai un nav ko darīt, tad varu kaut ko uzbildēt bez pretenzijām un prasībām pa draugam. Kā būs sanācis – būs vien jāņem pa labu!

   Jauku vakaru!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>