Par meitenēm, kuras vēlas bildēties

Sociālo tīklu domubiedru grupas vagodams un sludinājumus šķipelēdams iegrimu pārdomās. Pārdomas – kuras veltītas par tēmu, cik daudz mēs visi mēdzam publiski runāt vienu un praksē darīt – pavisam ko citu. Un jautājumi – daudz jautājumi. Modelēm. Jeb vienkārši sakot – meitenēm, kurām gribās skaistas bildes un kuras ir ar mieru pozēt par bildēm.

 • Daudzas meitenes raksta, ka ir gatavas trakām idejām. Par šo tēmu es rakstīju jau iepriekš – nevērtēju pārāk augstu tukšās balamutes un sevi tomēr vispirms ir jāpierāda ar darbiem…
  Mans jautājums ir – kālab meitenes nepiedāvā šīs idejas, kurām viņas tā kā būtu gatavas? Uz tiešām interesantām idejām daudzi fotogrāfi būtu ne tikai gatavi, bet arī priecīgi sabildēt pa velti. Īpaši, kad ir skaidrs, ka ir jau veikta kāda izpēte un mājasdarbs. Daudzi fotogrāfi ir ar mieru arī ieguldīt kādus līdzekļus no savas puses…
  Kur tad tās interesantās idejas paliek vai precīzāk – kālab idejas nekur neparādās? Vai tiešām visu laiku fotogrāfam portfolio papildināšanai ir jāpiedāvā savas idejas modelēm, kuras reizēm tiek realizētas ar citiem fotogrāfiem, jo mani nosacījumi vai izteiksmes veids neiepatikās?
 • Esmu gatava bildēties vairākas reizes un sagaidu no fotogrāfa idejas un piedāvājumus.
  Klau – foršā meitene, kura vēlies bildēties. Es reizi pa reizei uzrakstu vēstuli meitenei, tādai pašai kā Tu. Interesantai, savdabīgai sievietei, varbūt nedaudz kautrīgai – nu tādai, kuras Latvijā ir nepārspīlējot – simtiem. Un piedāvāju ideju, pie kam piedāvāju konkrētas, apdomātas un kādu laiku lolotas idejas. Manas idejas, kuras brīžiem jau ir aizsāktu bilžu sēriju sastāvdaļa. Un es sagaidu kaut vai elementāru ieinteresētību un spēju atbildēt uz vēstulēm. Anonīmai princesei, par kuru man nekas nav zināms kā uzmanību pievērsusi profilbilde man tā kā ir bišķi bail un negribās izkratīt dvēseli un piedāvāt brīžiem finansiāli dārgas idejas. Dārgas idejas ir jānopelna un likteņa pirksts piešķirot skaistu seju un izskatu nav vienīgais izšķirošais faktors – vismaz sevi cienošiem fotogrāfiem. Lūdzu respektē to!
  Kāpēc netiek iespējami plašāk aprakstīts – kāda veida idejas tiek gaidītas no fotogrāfiem?
 • Gribās sesiju par velti.
  Klau, foršā meitene, kāds ir tieši Tavs ieguldījums, lai skaistu seju karuselī izvēlētos tieši Tevi? Kur ir kādas prasmes vai apraksts, ko no savas puses spēj paveikt, kādu darbu spēj ieguldīt, lai būtu vērts tērēties kam vairāk nekā fotopastaigai par tuvējo parciņu atrādot jaunāko drēbju skapja ieguvumu?
 • Par pozēšanu meitene gribu naudu. Dod piķi un daudz, es taču esmu tik skaista!
  Izskatās, ka ekonomiskā situācija iet uz augšu – arvien biežāk sanāk saskārties ar meitenēm, kuras vēlās par pozēšanu samaksu. Tas ir tikai normāla parādība, gluži tāpat kā ir fotogrāfi, kuri nebildē par velti. Periodiski redzot savu sniegumu tas ir tikai normāli, ka vēlamies adekvātu atalgojumu par paveikto.
  Tādā gadījumā man šķiet korekti uzskaitīt tādas lietas: pastāstīt par savu pieredzi,  prasmes, rekomendācijas (ja tādas ir), pademonstrēt portfolio (nevis pūļa laikojumus par širpotreba drazu sociālajos tīklos un instagramā, kas raksturo vienīgi indivīda sociālos ieradumus nevis spēju radīt ko interesantu), uzskaitīt par kādu naudu kādus žanrus bildējam un kādi ir citi nosacījumi sadarbībai – ģeogrāfiskā atrašanās vieta, tetovējumi un viss kas cits nozīmīgs. Privātajiem projektiem es piedāvāju TFP nosacījumus (apstrādātas bildes par darbu), bet pie nopietnas attieksmes ar prieku padošu ziņu tālāk, ja būs kāds maksas darbiņš.
  Pāris lietas pārdomām. Pirms pieprasi naudu – noskaidro, cik par darbu stundā saņem profesionālas pozētājas Mākslas akadēmijā – kuras prot gan sevi parādīt gan fotogrāfam ko noderīgu iemācīt. Tas nav nekāds noslēpums, cik prasa par pozēšanu kailfoto modeles pieaugušo saitiem un cik daudz saņem meitenes no vietējās nozīmes glancēto žurnālu vākiem un cik saņem par pozēšanu fotogrāfu meistarklasei kad mugura stīva, bildes nekādas un pēc pasākuma negribās pat uz klubu skriet. Jāapbēdina – summas nav lielas, darbs – pamatīgs un ne vienmēr rada prieku un gandarījumu.
 • Gatavība bildēties apakšveļā vai peldkostīmā.
  Apakšveļas fabrikai ir gan savs fotogrāfs, gan profesionālas modeles, kuras patiešām prot demonstrēt veļu. Esmu jau to teicis un vēlreiz izteikšu paldies par sapratni, ka tādas bildes nevienam izņemot Tevi nevajag. Nu, varbūt dzīvesbiedram vai draugam vēl var vienreiz noderēt. Pie sienas taču tādu bildi neliksi?
 • Kailfoto varam sabildēt, atkarībā no auditorijas, kam bildes būs redzamas.
  Par naudu fotogrāfējot un uzklausot klienta vēlmes auditoriju izvēlas klients. Vai auditorija ir atvikne, draudzenes vīna strebšanas pasākumā, sociālie tīkli vai katalogs intīmservisam ārzemēs.
  Paldies par iespēju palūrēt uz Taviem plikumiem, bet ja bildes nekur nedrīkstu izmantot – tad tas nav adekvāts atalgojums par darbu. Varu paskatīties, taču vai man patiešām tad obligāti būs arī jābildē?
  Fotogrāfi bez maksas bildē sava publiskā portfolio papildināšanai vai pieredzes gūšanai. Nu, vai vienkārši patīkami palūrēt, bet tad rezultāts lielākoties izpaliek.
 • Bildējos apģērbā, bet izskatīšu citus piedāvājumus.
  Atkal piedāvājumi jāizsaka – taisni jūtos glaimots, ka manas prasmes, zināšanas un darbi tiek novērtēti. Man mīļa tēma ir bildēt ķermeņa līnijas un siluetus – pārsvarā šādās bildēs modeli atpazīt ir nereāli. Atļaušos sevi paslavēt, ka šī tēma man tīri veiksmīgi padodās. Pie šīs idejas strādāju arī pašlaik – kamēr vēl nav sākusies vasaras sezona, kad jāpārvācās bildēt ārpus telpām. Bet ja šāda tipa ideja  Tevi neuzrunā, tad man paliek iespaids, ka Tu mānies un ne velna nekādus citus piedāvājumus Tu neesi ar mieru akceptēt. Ja māksla, tad radīsim mākslu! Lūdzu vienkārši nemāni sevi un neliec velti tērēt laiku fotogrāfiem! Ja apģērbs, tad apģērbs un punkts!
  Spalvas, dūnas, virves, milti, ūdens, māli, audumi, atspīdumi – tā ir tikai daļa no tā, ko esmu izmantojis savos darbos, kaut kas no tā ir apskatāms arī mājas lapā. Vai tas ir izskatīšanas vērts piedāvājums? Plānoju izmantot arī citus izteiksmes līdzekļus. Bet par šo tēmu runājot jāskatās nākamais punkts, ko bieži redzu anketās.
 • Interesē mākslas foto.
  Ir fotogrāfijas, kurās tiek izmantoti interesanti izteiksmes līdzekļi – grauds, specifiska apstrāde, u.tml. Ir interesantas idejas fotogrāfijā, kuras citādi kā par mākslu nosaukt mēle nepagriežās – teiksim, bildēt miltos. Viens otru neizslēdz, taču apdomā un nodefinē, ko Tu īsti uzskati par mākslu. Vai mākslas vārdā esi ar mieru salt, mērcēties, saplēst kādu apģērbu vai sašūt jaunu apģērba gabalu, gaudot uz mēnesi, smērēties pati un smērēt drēbes vai vienkārši izskatīties nožēlojami? Ja to visu esi ar mieru darīt un to būsi norādījusi savā anketā, tad to novērtēs un biedri fotogrāfi necentīsies pa varītēm piedāvāt mākslas kailfoto, jo tad būs skaidrs, par kāda veida mākslu iet runa un tas aiztaupīs abiem laiku. Vai arī akceptē to, ka māksla netop dolče un gabana biksēs, bet mākslas kailfoto joprojām augstu kotējās fotogrāfu konkursos un darbos galerijās pie sienām. Un mākslas kailfoto žanrā var radīt lieliskus darbus izmantojot palīglīdzekļus no iepriekšējā punkta.
 • Vēlos sesiju ar udensmoci, moci, tanku vai sporta auto.
  Taisni prasās piebilst, ka vēl noderētu jūrnieku bataljons un Kalašņikova automāts ar kaujas patronām… Forši, vienreiz dzīvē arī man būtu interesanti ko tādu sabildēt, tad jau Tev atliek tikai ko tādu sagādāt uz sesiju, mana jaukā modelīte… Cik ātri spēsi to saorganizēt vai arī atkal jānāk ar savu piedāvājumu?
 • Rekur, man ir ideja <…> – gribu šādu bildi kā piemērā norādīju.
  Vispār visu cieņu tiem, kuri meklē piemērus, domā – kā tikt pie veiksmīgākiem kadriem, taujā apkārt, meklē vietas un iespējas sesiju padarīt lētāku. Forši, te ir vairāki tālākās attīstības varianti.
  Pirmais – jā, der, darbojamies un atrunājam kas ko dara un kad radīsim darbus.
  Otrais – ideja forša, taču man vienkārši nav intereses ko tādu radīt. Reizēm man portfolio jau kas tāds ir, vai arī sanāk saskārties ar idejām – kuras mani vienkārši garlaiko vai neuzrunā.
  Trešais – ideja forša, taču – kā kapitālisma upuris vēlos par darbiņu kādas naudiņas.
  Ceturtais – nespēšu ko tādu radīt, sorry. Teiksim, darbi, kuros ir pamatīga deva fotošopa. Vai arī man pašam rodas pārāk daudz izdevumi idejas realizēšanai.
 • Varu samaksāt par foto sesiju.
  Man vienmēr ir jautājums – cik daudzas meitenes, kuras saliek sludinājumus visās iespējamās grūti sasniedzamās vietās vienreiz dzīvē saņemās un sabildējas arī samaksājot par sesiju naudu. Nu, tā sakot – reāli apzinamies, ka no vidusmēra Latvijas skaisto meiteņu bara izcelties nav ar ko un piedāvāt fotogrāfam arī nav ko vairāk kā naudu – tāpēc kādu brīdi mazāk pastrebjam latē un pēc pāris mēnešiem ar fotogrāfu, kura darbi uzrunā – radam īstu Mākslu. Nu, vai bildes, kuras varam iekrāmēt atvilknē – būs piemiņai. Sev. Vai tiešām es kļūdos un tā ir sarkanajā grāmatā ierakstāma parādība? Laikam jau.

Šādas pārdomas man rodas visu fotogrāfu vārdā pēc anketu pētīšanas domubiedru grupās vai vietējās nozīmes modeļu portālos. Jeb vienkārši rezumējot – pārsteidzoši liels skaistu meiteņu anketu kvantums – kurās tiek piedāvāta iespēja radīt vienkārši vidusmēra drazu, kura nevienam neinteresē un nav vajadzīga. Pārsteidzoši ir tas, ka tīri bieži atrodās fotogrāfi, kuri ir ar mieru bildēt visu pēc kārtas – ka tikai skaista meitene kameras priekšā. Tā arī harmoniski dzīvojam – no vienas puses nevēlēšanās par darbu maksāt un kaut ko no sevis ieguldīt pretstatā biedru fotogrāfu vēlmei radīt ko īpašāku lavierējot starp ierobežojumu peļķēm, nebankrotējot un brīžiem mānot pašiem sevi…

Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on VK

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>